Një tërmet me magnitudë 6.0 goditi Iranin Perëndimor të hënën, bën me dije Reuters. Qendra e tërmetit ishte pranë qytetit Ezgele. Lëkundjet u ndjenë edhe në Kermanshah, qyteti më i madh në zonë.

Nuk ka njoftime për vdekje apo lëndime, tha guvernatori i provincës Kermanshah, sipas mediave shtetërore. Ende nuk ka detaje për dëmet. Një tërmet me magnitudë prej 7.3 ballësh që goditi perëndimin e Iranit muajin e kaluar, vrau të paktën 530 persona dhe plagosi mijëra të tjerë.