Ish-kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume ka qenë personi i fundit që është dekoruar nga ish-Presidenti Ilir Meta para se të dorëzonte zyrtarisht detyrën.

Juristi i njohur që e ka drejtuar institucionin e KQZ edhe në vitin e trazirave politike dhe civile, 1997, është dekoruar me titullin “Nderi i Kombit”

Urdhri “Nderi i Kombit” është një dekoratë nderi e Republikës së Shqipërisë që u jepet qytetarëve shqiptarë që me veprat dhe emrin e tyre nderojnë kombin shqiptar brenda dhe jashtë vendit.

Artikulli paraprakKIM URON BEGAJN PAS BETIMIT SI PRESIDENT: PRESIM TË PUNOJMË DUKE THELLUAR QËNDRUESHMËRINË E PARTNERITETIT MES 2 VENDEVE
Artikulli tjetërFOTOLAJM/ PAS 5 VITESH NË PRESIDENCË, META PËRKRAH KRYEMADHIT DHE FËMIJËVE