MA02 Málaga, 23/02/03.- El jugador del Málaga C.F. Sergio Contreras Pardo "Koke" (d), y Juan Francisco García Juanfran (en el suelo), del Real Club Celta de Vigo, durante el partido que han disputado hoy en el estadio malagueño de La Rosaleda correspondiente a la vigesimotercera Jornada del Campeonato Nacional de Liga de Primera División. EFE/Rafael Díaz ‚

Ish futbollisti spanjoll, Sergio Contreras ka përfunduar në prangat e policisë iberike, pasi dyshohet se drejton një grup të strukturuar kriminal.

36-vjeçari u arrestua në qytetin bregdetar të Estepona gjatë një sërë bastisjesh të njëkohshme policie të cilat u zhvilluan në Malaga, Granada dhe Sevilla. Nga të dhënat e para, rezulton se grupi i Contreras posedonte rreth 1 ton hashash dhe 700 mijë euro para të thata.

“20 persona u arrestuan. Ata ishin në posedim të gati një ton hashash dhe 700,000 euro kesh. Contreras ishte kreu i organizatës,” thuhet në informacionin e paktë të policisë spanjolle.

Aktualisht, ish lojtari i Rayo Vallecano, Marseille dhe Aris Selanik ndodhet në një rajon policie në qytetin spanjoll, Malaga.

Operacioni policor u quajt “Operacioni MasKoke” në një goditje me nofkën e ish-sulmuesit “Koke” për të mos u ngatërruar me kapitenin aktual të Atletico Madrid, Jorge Resurreccion Merodio.