Izraeli ka filluar administrimin e dozave të treta të vaksinave të COVID-19 për personat mbi 60 vjeç, të cilët kanë marrë dy dozat e para të Pfizer, të paktën pesë muaj më parë. Presidenti Isaac Herzog, i cili mbush 61 vjeç në shtator, ishte i pari që mori dozën e tretë.

Kjo vjen pas një rritje të infeksioneve në Izrael dhe shqetësimit në shumë vende për Delta, i cili përhapet shumë shpejt. Kryeministri Naftali Bennett tha se kjo shtytje është duke u nisur për t’u kujdesur për të moshuarit në vend.

“Gjetjet tregojnë se ka një rënie të imunitetit të trupit me kalimin e kohës,” tha Bennett në një konferencë për mediat.

“Qëllimi i dozës së tretë shton zvogëlimin e shanseve të infeksionit dhe sëmundjeve serioze në mënyrë të konsiderueshme.”

Kryeministri shtoi se 2,000 njerëz me sistem imunitar të dobësuar kishin marrë tashmë një dozë të tretë pa efekte anësore të rënda.

Ekspertët thonë se nuk është ende e qartë nëse një dozë e tretë do të zvogëlojë rastet e Covid.

Muajin e kaluar, autoritetet izraelite rivendosën një kërkesë për të mbajtur maska ​​në ambiente të mbyllura pas rritjes së rasteve të reja. Gjatë 24 orëve të fundit, vendi regjistroi 2.140 infeksione të reja, tha Ministria e Shëndetësisë më herët.