Kujtojmë që Reanto Sanchez u ble nga Bayern Munchen për një shofer rekord prej 35 milionë eurosh, por në rast se portugezi do të shkëlqejë sezonin e ardhshëm tek rekordmenët gjermanë, atëherë klubi bavarez do të duhet të derdhë në arkën e Benfikës dhe 45 milionë euro të tjera

Tashmë është e konfirmuar zyrtarisht se të gjitha thashethemet mbi moshën e talentit portugez, Renato Sanchez kanë qenë sajime dhe kishin synim shkatërrimin e karrierës së lojtarit Ka qenë gazeta portugeze “Diario de Noticias”, e cila k publikuar dokumentet e spitalit “Hospital de Amadora-Sintra”, të cilat vërtetojnë se Sanches ka lindur më 18 gusht 1997 në ora 15:25, me peshë 2.56 kilogram