Kryedemokrati Lulzim Basha, teksa foli pas takimit me Ramën dhe Metën, njoftoi se janë zgjedhur tre përfaqësues nga të tre partitë, për të negociuar propozimin hibrid për reformën në drejtëasi.

Basha deklaroi se nga PD është Oerd Bylykbashi negociues i propozimit. Ndërkohë, janë zbardhur dhe emrat e dy përfaqësuesve të tjerë, që janë Ylli Manjani nga LSI dhe Engjëll Agaçi nga PS. Mësohet se tre negociatorët do të jenë në bisedime dhe me ndërkombëtarët.