dhe Portugalisë në “Elbasan Arena”. Një ndeshje e vështirë për kuqezinjtë, e cila prishi festën e shqiptarëve.

Lojtarës e kombëtares shqiptarë gjatë 45 minutave të para kanë gjene të kërcënuar nga sulmet e portugezëve, me raste të shumta, por pa arritur të shënojë gol. Minutë pas minute 92′ Migeual Veloso shënon gol për Portugalinë 87′ Xhaka gjuan goditje dënimi, por topi përfundon jashtë 82′ Karton i verdhë për Nanin 80′ Eliseu i vetëm përballë Berishës, por gjuan jashtë 74’ Rasti i pastër për Shqipërinë, Cikalleshi gjuan drejt portës së portugezëve, por devijohet nga mbrojtja duke kapur shtyllë 73’ Odise Roshi humb gabon në pasim 70′ Lëvizja e radhës për Shqipërinë, në fushë hyn Roshi dhe largohet Gashi 64’ Për Portugalinë del Silva dhe hyn Kuarezma 64’ Një mundësi e mirë për Shqipërinë, por Cikalleshi nuk e çon topin në portë 62’ Dëmtohet Ajeti 56’ Ronaldo kap topin me dorë Goditje dënimi për Shqipërinë 54′ De Biazi bën lëvizjen e parë për kombëtaren, hyn Basha dhe del nga fusha Abrashi 52’ Rasti i mirë për Shqipërinë, CIkalleshi një goditje të rrezikshme, por topi përfundon mbi travers 51’ Nani godet një goditje dënimi, por pret në kohë Berisha 45′ Mbaron pjesa e parë 0- 0 44’ Krosim i mirë i Agollit, por topi pritet nga portieri portugez Rui Patricio 39’ Një tjetër aksioni i Portugezëve, gjuan fuqishëm Bernard Silva por topi del jashte porte 36’ Tentativë e Cikalleshit në zonën portugeze, por shume larg golit 34’ Nani gjuan në zonën e mbrojtjes por kroson gabim 31’ Ronaldo gjuan me kokë drejt portës, por pozicion jashtë loje. Djemte e De Biazit në vështirësi 30’ De Biazi nxjerr në nxehmje Memushaj, Kacen dhe Bashën 28’ Sërish portugezët nuk ndalen nga porta shqiptare, Ronaldo gjuan fuqishëm, por ndalet nga mbrojtja duke e cuar në goditje dënimi 26′ Berisha “supermen”, ndërhyn në kohë me kokë në një sulm të Ronaldos 23’ Goditje denimi për kuqezinjtë, por tërhiqen 20’ Portugezët fitojnë një tjetër goditje dënimi, por pasimi për Ronaldon eshte i gabuar 15” Cikalleshi futet në zonën e Portugalisë, por ndalet nga mbrotja 14’ Portugezët sërish drejt portës së Berishës, por gjuajnë jashtë 13’ Tjetër sulm i rrezikshëm nga portugezët, Ronaldo gjuan jashtë 12’ Goditje nga këndi për portugezët, Nani gjuan shtyllë 11’ Super goditje nga Ronaldo, por kombëtarja shqiptatre e vendosur të mbroje portën. Pret Berisha 09” Ronaldo hyn në zonë ndalet nga Kukeli 08’Berisha kontrollon topin në zonë 06′ Krosim i rrezikshëm i Agollit drejt zonës nga krahu i majtë, por largon topin Eliseu. 03′ Goditja e parë nga kendi i përket portugezëve. 01′ Ka nisur sfida me topin e parë të luajtur nga kuqezinjtë.