Deputeti Gazment Bardhi ka reaguar pas seancës së djeshme që zgjati vetëm 15 minuta, për shkak të skenarit të bllokimit. Bardhi hedh akuza se Kuvendi është kthyer në një institucion të Edi Ramës.

“Kuvendi po degradon në një institucion pa rregulla, në një institucion të Edi Ramës. Opozita dëshiron një kuvend tërësisht funksional. Kjo është arsyeja pse protestojmë, një Kuvend ku respektohet për atë që përfaqësojnë deputet e opozitës, ku opozita nuk pengohet të ushtrojë funksionet e saj, në një parlament ku deputetëve nuk u thuhet se 8 deputetë vlejnë me shumë se 50 të tjerë.

Nëse Rama ka marrë vendimin për të asgjësuar shtetin jam sot këtu për t’i kujtuar se do na ketë përballë, kur arroganca e pushtetit shtohet edhe rezistenca e çdo njeriu të lirë duhet të shtohet. Ne nuk bëjmë betejë për veten tonë, bëjmë betejë për qytetarët, parimet”, tha Bardhi.

Bardhi njoftoi se do çojnë në Kushtetuese ligjin për komisionet hetimore.

Artikulli paraprakPANIK NË STAMBOLL, SULM TERRORIST PARA GJYKATËS, DISA TË PLAGOSUR
Artikulli tjetërITALIA DHE SHQIPËRIA NËNSHKRUAJNË MARRËVESHJEN PËR SIGURIMET SHOQËRORE, Ç’PËRFITOJNË SHQIPTARËT QË JETOJNË DHE PUNOJNË NË VENDIN FQINJ