Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka përshëndetur miratimin e liberalizimit të vizave për Kosovën nga Këshilli i BE.

“Mirëpresim vendimin e Këshillit të Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme të BE që i hap rrugë liberalizimit të vizave për Kosovën. Le të shpresojmë që pas një vonese kaq të gjatë dhe të pajustifikuar procesi të përmbyllet sa më shpejt dhe qytetarët e Kosovës të mund të lëvizin lirshëm në zonën Shengen”, shkruan Xhaçka.

Artikulli paraprakFORUMI BALLKANIK NË BUDAPEST, MINISTRJA XHAÇKA: SINJALE POZITIVE PËR INTEGRIMIN E SHQIPËRISË NË BE
Artikulli tjetërLAJÇAK PAS TAKIMIT ME KURTIN: TANI E DI SE ÇFARË KËRKON KOSOVA!