Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim ka shpërndarë intervistën e Grabiel Escobar të dhënë për ‘Zërin e Amerikës’.

Në mënyrë indirekte Kim shigjeton Berishën , ndërsa u bën thirrje mbështetësve që të gjykojnë vetë deklaratën e dhënë nga Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar

“Jeni lodhur nga “spin doktorët”? Gjykojeni vetë. Ja çfarë tha në të vërtetë Zëvendës Ndihmës Sekretari Escobar. Ai diskutoi gjithashtu integrimin ekonomik rajonal (përfshirë Ballkanin e Hapur dhe Procesin e Berlinit), Kosovë-Serbi, etj,”-shkruan në postimin e saj ambasadorja Kim.