Arrestohet në Gjermani Arbër Çekaj, pronari i kompanisë “Arbri Garden” e cila kishte porositur sasinë me banane ku u gjet edhe e 613 kg kokainë.

Kapja e tij është bërë sot në një provincë pranë Dusseldorfit. Menjëherë pas kapjes kanë nisur procedurat për ekstradimin e tij në Shqipëri.

Policia njoftoi se: “Ne kuader te bashkepunimit me agjensite e huaja ligjzbatuese dhe konkretisht ate Gjermane eshte bere e mundur lokalizimi dhe arrestimi i shtetasit Arber Çekaj.

Arber Çekaj eshte pronari i firmes Arbi Garden ku u sekuestruan 613 kg kokaine ne kiader te operacionit “last snow”.U shkembye informacion ne kohe rekord midis Policise se Shtetit dhe agjensive te tjera si dhe me Prokurorine e Krimeve te Renda”.

Arrestimi i tij u bë publik vetëm pak minuta pasi Ministri Fatmir Xhafaj lëshoi nga Lezha këtë paralajmërim:

“Jo më larg se sot, unë besoj pasdite, ndoshta kur ta finalizojë, policia e shtetit ka dy operacione shumë të suksesshshme me Spanjën e Gjermaninë, që kanë të bëjnë me aktivitet të rëndë kriminal. Kemi nisur njëkohësisht me parterët tanë çështje penale”

Arbër Çekaj ishte shpallur zyrtarisht në kërkim ndërkombëtar prej datës 10 mars të këtij viti.Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” në mungesë për Çekajn.

Sipas organit të akuzës ai dyshohet se është pjesë e këtij trafiku të lëndëve narkotike pasi sasia e drogës u gjet në kontienerin që po transportonte bananet në magazinën e tij në Maminas, ku mendohet që është edhe destinacioni final i ngarkesës.

Deri tani të arrestuar për cështjen janë shoferi i kamionit Armano Pezaku dhe menaxheri i magazinës Donaldo Lushaj, të cilët nuk e kanë pranuar se kanë patur dijeni për drogën. Ata janë lene nga gjykata ne masën “arrest me burg”.

Ngarkesa prej 613 kg kokainë kolumbiane u sekuestrua mbrëmjen e 27 shkurtit në magazinat e Maminasit në Durrës. Kjo është sasia e kokainës më e madhja e kapur ndonjëherë në Shqipëri.

Droga e ardhur nga Kolumbia, ishte e fshehur në një kontenier me fund të dyfishtë që ishte mbushur me banane, dhe kishte destinacion tregun europian.Droga mbërriti në port më 19 shkurt.

Artikulli paraprakDITA NDËRKOMBËTARE E ZJARRËFIKSVE
Artikulli tjetërDROGA ME AVION NGA SHQIPËRIA, ZBARDHEN EMRAT E SHQIPTARËVE TË ARRESTUAR NË ITALI