KUQEZINJTË   JANË VLERËUAR PËR PËRBALLJEN ME FRANCEZËT.Rezultati, por sidomos paraqitja e së premtes në darkë në ndeshjen ndaj Francës e kombëtares tonë ka lënë përshtypjet më të mira edhe tek mediat sportive ndërkombëtare. Të parat që e kanë përshëndetur lojën e kuqezinjëve kanë qenë mediat franceze. “L’Equipe” analizon takimin me titullin “Një leksion për Deshamp”

dhe duke mos i mohuar meritat kombëtares tonë, fajëson edhe teknikun dhe skemën e përzgjedhur prej tij, 4-4-2. Vetë trajneri i “Gjelave” në intervistat e dhënë pas takimit tha se nuk është e lehtë të mposhtësh Shqipërinë dhe shtoi se gabon kush e quan një skuadër të vogël dhe përmend këtu edhe fitoren 0-1 të kuqezinjëve në ndeshjen e parë të grupit kundër Portugalisë. “Çfarë Shqipërie e bukur!” Me këtë titull italiania sportive, Gazzeta Dello Sport nis shkrimin për paraqitjen e kuqezinjëve në Renes. Skuadra e De Biasi-t vazhdon të rritet. Ka grintë dhe dëshirë dhe me meritë me Francën kalon në avantazh e para, por Griezman u prish mbrëmjen, vijohet më tej në artikull, ku përmendet edhe fitorja me Portugalinë dhe pozicionimi në kuotën e katër pikëve në grup si dhe vendimi i UEFA-s për të penalizuar kombëtaren për ndeshjen me Serbinë.  Shqipëria zhvilloi një ndeshje të lëvdueshme të premten përballë Francës. Kuqezinjtë kaluan të parët në avantazh në minutën e 40-të të takimit me anë të Mavraj. Mbrojtësi shënoi me kokë pas një skeme të realizuar në perfeksion nga skuadra.  Goli për francezët u shënua nga Griezman në pjesën e dytë të takimit. Pas kalimit me sukses të kësaj miqësoreje, të martën më 18 nëntor Shqipëria do të vihet përballë një tjetër testi të vështirë, Italisë.

Artikulli paraprakINSTITUCIONET NË KOSOVË
Artikulli tjetërVLLAZNIA DO MBETET PA TIFOZË