DORËZOHET ÇMIM I PARË, I  FITUAR NË ETNO – FEST NGA ANSAMBLI I VAU DEJËSIT
Per te tretin vit me radhe, Bashkia Vau Dejes, ne bashkepunim edhe me dioqezen e Sapes kane organizuar koncertin homazh kushtuar, nobelistes shqiptare Nene Tereza. Ne kuader te pervejtorit te vdekjes tashme eshte kthyer ne tradite, organizimi I nje aktiviteti te tille ne qendren kulturore te Bashkise Vau Dejes.

Fillimisht ne skene eshte vene nje drame kushtuar jetes dhe sakrificave te Nene Terezes, per ti lene me pas vendin edhe kengeve dhe humorit. Por e vecanta e ketij viti ka qene dorezimi I  cmimit te pare, te Festivalit Etno Fest, zhvilluar ne Kosove, ku cmimin e pare e ka fituar Ansambli Folklorik I Vau Dejesit
Ansambli I Vau Dejesit I krijuar prej vitesh, ka marre pjese ne shume evente kulturore, duke perfaqesuar denejesisht kete krahine te qarkut te Shkodres, duke perfaqesuar edhe tradita te zones se Vau Dejesit.

 

 

 

 

[iframe width=”300″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/APeOioJ2u4g?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen ]
Artikulli paraprakPARKIMET, BLLOKOHEN RRUGICAT
Artikulli tjetërQYTETARËT E PUKËS, TË PAKËNAQUR ME INVESTIMET