Konstituohet sot Kuvendi i ri i Kosovës i dalë nga zgjedhjet e parakohshme të 14 shkurtit. Mediat kosovare raportojnë se Glauk Konjufca do të propozohet nga Vetëvendosja dhe lista ‘’GUXO” e Vjosa Osmanit për kryetar parlamenti.

Edhe vitin e kaluar ishte Konjufca që u vendos në këtë pozitë, por LDK kërkoi me ngulm që të vendoset Vjosa Osmani e cila e zhvendosi Konjufcën ministër të jashtë.

Ky i fundit tashmë do të drejtojë një nga tre institucionet më të rëndësishme të vendit.