KISHTE SHKUAR PËR STUDIME NË EGJIPT, POR U PËRFSHI NË LUFTË .

Nje tjeter shqiptar I Kosoves ka gjetur vdekjen nga konflikti I pergjakshem ne Siri.
26-vjecari Rexhep Morina nga fshati Drenoc I Malisheves ka mbetur I vrare gjate luftimeve ne Siri. Sipas familjareve, Morina kishte disa vite qe studionte ne Egjipt, e prej aty mendohet se eshte perfshire ne konfliktin sirian.
Bashke me Morinen, behen mbi 10 shqiptare nga Kosova, Maqedonia dhe Shqiperia te rene ne luften e Sirise.
Numri me I madh I shqiptareve te vrare ne luften e Sirise eshte nga Kosova, pastaj vjen Maqedonia e ne fund Shqiperia.
Me heret, Kosova dhe Maqedonia miratuan ligje te posacme qe ndalonin pjesmarrjen e shtetasve te tyre ne konfliket e armatosura jashte kufijve shteterore.

Artikulli paraprakGENTA, VAJZË PËR SHTËPI ( Video )
Artikulli tjetërNDAHEN ÇMIMET E “MARUBI FESTIVAL”