Plarent Ndreca do të jetë deputeti më i ri në Kuvendin e Shqipërisë. KQZ vendosi sot t’i japë mandatin juristit Plarent Ndreca, i cili zëvendëson Arben Ahmetajn që ndodhet në arrati.

Pasi Ndreca rezultoi i pastër në formularin e dekriminalizimit, kyekomisoneri Ilirjan Celibashi mori vendimin për t’i dhënë mandatin, ndërsa më pas ai do duhet të betohet në senacë plenare.

“Nuk verifikohet që të ketë kushte për mos zgjedhjen e tij si deputet në Kuvend, kështu vendos dhënien e mandatit zotit Plarent Ndreca”, tha Celibashi.

Pasi Dallëndyshe Bici refuzoi të marrë mandatin e deputetes, ai i kaloi Ndrecës i cili mori 4008 vota preferenciale në zgjedhjet parlamentare 2021.

Ndreca do të zëvendësojë Arben Ahmetajn, pasi ky i fundit mungoi 6 muaj për shkak se është në arrati. Ahmetaj është në hetim për korrupsion pastrim parash e fshehje pasurie në lidhje me dosjen e inceneratorëve e ndaj tij është lëshuar urdhër arresti ndërkombëtar.

Artikulli paraprakRITHEMELIMI PARALAJMËRON KAOS, PS: NDRYSHIMI I RREGULLORES KRIJON KUSHTET PËR SESION NORMAL
Artikulli tjetërPRESIDENTI BEGAJ DEKRETON ADEA PIRDENIN NË KRYE TË MINISTRISË TË SHTETIT PËR ADMINISTRATËN PUBLIKE DHE ANTIKORRUPSIONIN