Sot në orën 10:00 Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur mbledhjen për regjistrimin e subjekteve më të mëdha në vend për zgjedhjet e 14 majit. pas shqyrtimit të kërkesave, janë regjistruar Partia Socialiste dhe Partia e Lirisë.

Po kështu pritet diskutimi dhe vendimmarrja për dy kërkesat e dërguara nga KQZ nga dy grupimet e PD, ai i drejtuar nga Sali Berisha dhe ai i drejtuar nga Enkelejd Alibeaj. Ky i fundit ka marrë autorizim nga ish-kryetari i PD-së Lulzim Basha.

Artikulli paraprakDEKLARATA E ARBEN AHMETAJT, RAMA: NËSE UNË DO BËJA GJYKATËSIN GJËRAT DO ISHIN SHUMË MË KEQ
Artikulli tjetërCELIBASHI: TË DREJTËN PËR TË KËRKUAR REGJISTRIMIN E PD E KA BASHA