Presidenti rus Vladimir Putin dhe shoku i tij bjellorus Alexander Lukashenko mund të takohen në margjinat e një ngjarjeje në dhjetor. Kështu deklaroi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cituar nga Tass .

“Mund të ketë një ngjarje të përbashkët, të cilën ne po e shqyrtojmë. Pasi të bihet dakord, do të bëjmë një njoftim,” tha Peskov, i pyetur nga gazetarët nëse pritet një takim midis dy krerëve më vonë këtë vit.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu vizitoi sot Minskun ku u takua me homologun e tij bjellorus Viktor Khrenin dhe Lukashenko.