Kremlini tha të dielën, më 11 prill se disa nga kushtet e përshkruara në marrëveshjen e paqes në Minsk mbi Ukrainën lindore duhet të përmbushen përpara se të fillojë një raund i mëtejshëm i bisedimeve të paqes, raportuan agjencitë ruse të lajmeve.

Këshilltarët politikë janë duke punuar në një raund të mundshëm të bisedimeve të tilla nën të ashtuquajturin format Normandi, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një kanal televiziv shtetëror.

Agjencitë nuk dhanë menjëherë detaje të tjera.

Formati i Normandisë bashkoi udhëheqësit e Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës për të ndihmuar në përfundimin e konfliktit në Ukrainën lindore midis forcave të Kievit dhe separatistëve pro-rusë.