Kryetari i PD-së, Luzlim Basha është ndalur gjerësisht te skandali me inceneratorin i Fierit.

Në një dalje për mediat, Basha tha se për këtë incenerator janë paguar 28 milionë euro.

“Ky është një krim i trefishtë për inceneratorët. Krim mjedisor dhe krim ekonomik. Anëtarët e PD në Komision kanë bërë të mundur inspektim në këto inceneratorë. Sipas tyre, nuk ka incenerim, as riciklim. Por fasadë. Për inceneratorin e Fierit janë paguar 28 mln euro, për mos t’u bërë asgjë. Pagat mësuesve iu janë dhënë në limitet e kohës. Ju kanë ngelur pa marrë 240 mijë lekë të reja. Kjo është afera më kriminale e zhvatjes së parave. Lefter Koka, bishti i aferës.”, tha Basha.