Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka paralajmëruar se mungesat ushqimore të nxitura nga lufta në Ukrainë mund të shkaktojnë “kequshqyerje dhe uri masive , në një krizë që mund të zgjasë me vite” në të gjithë botën.

Duke folur në një samit ushqimor në Nju Jork, Guterres iu lut Rusisë që të heqë bllokadën e saj në Detin e Zi, e cila po pengon dërgesat e drithit ukrainas në tregjet jashtë shtetit.

“Le të jemi të qartë, nuk ka zgjidhje efektive për krizën ushqimore pa riintegrimin e prodhimit të ushqimit të Ukrainës,” tha Guterres. “Rusia duhet të lejojë eksportin e sigurt dhe të sigurt të grurit të depozituar në portet e Ukrainës”.

Megjithatë, ai tha se ishte në bisedime “intensive” me Rusinë për të gjetur një zgjidhje. Midis tyre, Ukraina dhe Rusia prodhojnë 30% të grurit në botë dhe ekspertët janë të shqetësuar se mungesa e furnizimit do të thotë se miliona njerëz do të mbeten të uritur.

Bllokada ka përkeqësuar gjithashtu çmimet tashmë të larta të grurit pothuajse tw dyfishuar. Çmimet e larta të energjisë, gjithashtu pjesërisht të shkaktuara nga lufta, e kanë bërë prodhimin e plehrave më të shtrenjtë, duke i rritur më tej çmimet./The Guardian/

Artikulli paraprakVESHUR ME BLUZËN E KOMBËTARES SHQIPTARE, EURODEPUTETI MBAN FJALIM PARA PARLAMENTIT EVROPIAN
Artikulli tjetërMOSKA: GATI 3 MILIONË UKRAINAS REFUGJATË NË RUSI