Aleatët e NATO-s zgjodhën sot kryeministrin holandez Mark Rutte si shefin e ardhshëm të NATO-s.

Emërimi i Rutte u bë një formalitet pasi rivali i tij i vetëm për këtë post, presidenti rumun Klaus Iohannis, njoftoi javën e kaluar se ai ishte larguar nga gara, pasi nuk arriti të siguronte mbështetje, shkruan Ruters.

“Këshilli i Atlantikut të Veriut vendosi të emërojë kryeministrin holandez Mark Rutte si Sekretarin e Përgjithshëm të ardhshëm të NATO-s, duke pasuar Jens Stoltenberg”, tha NATO në një deklaratë.

“Z. Rutte do të marrë detyrën si Sekretar i Përgjithshëm nga 1 tetori 2024, kur mbaron mandati i Stoltenberg” ,shtoi ai.

Pasi deklaroi interesimin e tij për postin vitin e kaluar, Rutte fitoi mbështetje të hershme nga anëtarët kryesorë të aleancës duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Francën dhe Gjermaninë.

Stoltenberg tha se ai e mirëpriti zgjedhjen e Rutte si pasardhës të tij.

“Marku është një transatlanticist i vërtetë, një udhëheqës i fortë dhe një ndërtues i konsensusit,” tha ai. “E di që po e lë NATO-n në duar të sigurta”.

Artikulli paraprak“DHE KANUNI THOTË; ‘LAJMSI S‘KA FAJ’”, RAMA IU DEL NË KRAH GAZETARËVE, KRITIKON PROKURORËT: KUR DEL ‘SEKRETI’, HETONI ATA QË E NXORËN
Artikulli tjetërLEZHË/ VIHET NË PRANGA 37 VJEÇARI, DHUNONTE BASHKËJETUESEN! NË BANESË IU GJETËN ARMË DHE MUNICIONE