Mëngjesi i sotëm do të fillojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash ku më të dukshme do jenë në gjysmën lindore të vendit.

Pas mesditës, moti do të karakterizohet me kthjellime në të gjithë Shqipërinë.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në mëngjes por rriten me 2 gradë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 21°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi verior duke krijuar në det dallgëzim i ulët.