Çështja e dietës, sidomos për dikë me stomak të ndjeshëm, është shumë e rëndësishme.

Ka, për shembull, disa ushqime që më së miri shmangen me stomakun bosh.

Kafe dhe çaj

Kafeja dhe çaji jeshil përmbajnë antioksidantë shumë të fuqishëm dhe mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë, si dhe trajtimi i shumë sëmundjeve. Por në të njëjtën kohë, ato përmbajnë sasi të konsiderueshme acidesh që mund të ndikojnë në muret e stomakut kur nuk kemi ngrënë.

Bananet

Bananet janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe janë një nga superushqimet më të shijshme që mund të mendojmë. E megjithatë, nëse hamë një banane me stomakun bosh, nivelet e magnezit në trup rriten në mënyrë disproporcionale dhe kjo nga ana tjetër shkakton çekuilibër në nivelet e kalciumit në gjak.

Domate

Acidet që përmbahen në domate mund të përzihen me acidet natyrale të stomakut duke rritur rrezikun e formimit të gurëve.

Artikulli paraprakKTHJELLIME, POR FTOHTË, PARASHIKIMI I MOTIT PËR SOT
Artikulli tjetërAFERA ‘PARTIZANI’, APELI I GJKKO RRËZON ANKIMIN E BERISHËS, E LË NË ARREST SHTËPIE