Përfundon takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe kryedemokratit Lulzim Basha. Takimi ka zgjatur rreth 25 minuta, ku në fund të takimit ka mbajtur edhe një fjalë të shkurtër.

Kurti: Të jenë në nivel të detyrë, jo vetëm zyrtare, por edhe historike për qytetarët që janë me varfërinë më të madhe në rajon. Obligim të jemi në shërbim të qytetarëve për të ngritur dinjitetin e tyre.

Basha: E sigurova që prioritet me bashkëpunimin mes dy vende, do bëjmë gjithçka për të ndalur shpopullimi dhe angazhim tonë për të vazhduar mbështetjen për njohjet ndërkombëtare dhe anëtarësimin e Kosovës në organizmat kombëtarë. Kurti mund të mbështet tek PD, për t’i dhënë çdo ndihmë.

Burime bëjnë me dije se Kurti ka anuluar takimin me kryebashkiakun Erion Veliaj, shkak axhenda e zënë dhe takimet me përfaqësuesit e politikës të cilët kanë zgjatur më shumë nga sa ishte parashikuar. Kurti është nisur me shpejtësi drejt Kosovës, ku ka një takim me ministrin e jashtëm italian.