Vendi ynë gjatë ditës së sotme pritet të ndikohet nga kthjellime pas mesditës.

Sipas MeteoAlb vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta dominojnë kushtet e motit në territorin shqiptar, ku në zonat veriore do ketë dhe ndonjë reshje të izoluar dëbore gjatë mëngjesit. Por duke ju afruar mesditës kushtet atmosferike përmirësohen dukshëm duke ri-kthyer kthjellimet në vend.

Temperaturat e ajrit ulen sërisht në mëngjes por rriten lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -3 deri 16°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor ndërsa në det krijohet dallgëzim 2 ballë.

Rajoni dhe Europa

Europa Veriore mbetet në ndikimin e vranësirave, reshjeve të dëborës dhe temperaturave të ulëta. Ndersa qëndra dhe Rajoni i Ballkanit mbeten me rrebeshe shiu dhe stuhi afat shkurtra ere. Por me kthjellime paraqiten gadishulli Iberik dhe Brigjet e Egjeut.