Chelsea ka shkarkuar menaxherin e Jose Mourinho shtatë muaj pasi ai çoi në titullin e Premier League.

Portugezi 52-vjeçar ka qenë në magji e tij të dytë në klub, duke ngarkuar në qershor 2013. Chelsea përfundoi tetë pikë të qartë sezonin e kaluar dhe gjithashtu fitoi Kupën e Ligës, por kanë duruar një fillim të tmerrshme për mbrojtjen e tyre, duke humbur nëntë nga 16 ndeshjet e ligës deri tani. Ndeshja finale Mourinho ishte 2-1 humbja e së hënës në liderët e Leicester City. Pep Guardiola, Guus Hiddink, Brendan Rodgers dhe Juande Ramos jane te gjithe te konsideruar si pasues të mundshëm.