Vjen reagimi i pare shteteror konkret per rastin e Florenc Beqiraj. Në familjen e të ndjerit në Shkodër kanë shkuar për vizitë përfaqëuses të Presidencës për të shprehur ngushëllimet. Në banesën e 23-vjeçarit ishin me porosi te presidentit keshilltaret Tedi Blushi dhe Ylli Asllani. Ata janë takuar me familjarët dhe iu kanë shprehur atyre ngushëllimet, ndersa shprehen se Presidenti që ditën e parë është informuar për rastin e Forencit dhe ka mbajtur kontakte me autoritete shqiptare dhe franceze për sjelljen e trupit por dhe zbardhjen e të vërtetës për rrethanat e ngjarjes”, janë shprehur ata.

 Nëna e të ndjerit ka hedhur akuza të forta ndaj shtetit francez duke u shprehur se i kanë vrarë djalin ndresa kerkoi qe sa me shpejt te sillet trupi i te birit .

E motra e florencit ka treguar se si e ka marre vesh ngjarjen e rende por edhe sesi eshte trajtuar me indiferentizem rasti i tij nga autoritet franceze .

Ne dalje keshilltari Tedi Blushi perseriti angazhimin e presidentit per ti shkuar deri ne fund te vertetes se florencit Familja e Florencit fatkeq ka hapur dyert e mortit ndersa jane ne pritje te ardhjes se trupit te tij ne Shqiperi.

Artikulli paraprakALBIN KURTI, KANDIDAT PËR KRYETAR TË VV-SË
Artikulli tjetërAKSIDENT NË AKSIN RRUGOR SHKODËR-KOPLIK,PLAGOSEN RËNDË 2 PERSONA