Miq, të afërm, koleg, bashkëpunëtorë, drejtues te pushtetit vendor, qytetarë të Shkodrës, i kanë dhënë lamtumirën e fundit, aktorit dhe regjisorit, Fatbardh Smaja, i cili u nda nga jeta mëngjesin e së premtes, pas një sëmundje të rëndë, që preu në mes gjithçka, idetë, rolet, skenarët dhe projektin e tij për artin.

Janë fjalë zemre, për nja humbje të shpejtë dhe të papritur, për një humbje që I dhëmb të gjithëve, atyre që e njohën nga afër, atyre që punuan me të, e panë në skene, por edhe e panë ne ekran, një simbol I artit shkodran, pushoshf në paqe Fatbardh Smaja.

Artikulli paraprakFESTIVALI LETRAR, PROMOVOHET “HIMNI I SHPIRTIT”
Artikulli tjetërFATBARDH SMAJA, KY EMËR I MADH QË QËNDRON MES NESH