Luigi Soreca do të rikthehet në Shqipëri si shef i Misionit të Bashkimit Evropian në Tiranë. Burime të sigurta konfirmuan për Ora News se Soreca do të jetë i dërguari i Bashkimit Evropian në Tiranë, duke zëvendësuar kështu ambasadoren Christine Hohmann e cila u largua para mbarimit të mandatit të saj.

Sipas burimeve Soreca është mandatuar në Shqipëri si përfaqësues i përkohshëm.

Luigi Soreca erdhi në vendin tonë në vitin 2018 dhe qëndroj si Ambasador i BE deri në 2022 kur i mbaroi mandati,

Artikulli paraprakZVICRA MIRATON PAKETËN E 11 TË SANKSIONEVE TË BE-SË KUNDËR RUSISË
Artikulli tjetërKURTI NË TETOVË, SHBA: NUK MBËSHTESIM AS SHQIPËRINË E MADHE E AS SERBINË E MADHE