Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ka deklaruar se shqetësimet për nisjen e Luftës së Tretë Botërore janë të vërteta, sepse forca ushtarake është bërë argumenti kryesor i paracaktuar i vendimmarrësve globalë.

“Forca ushtarake është bërë përsëri argumenti kryesor i paraqitur nga qendrat vendimmarrëse globale, sikur të mos jetë pasur kurrë miliona humbje në jetë njerëzish nga Lufta e Parë dhe e Dytë Botërore”, tha ai.

“Tani ne jemi përfshirë fjalë për fjalë nga një parandjenjë e një Lufte të Tretë Botërore, e cila është rrëmbyer nga të gjithë. Ka arsye legjitime për shqetësime të tilla,” theksoi presidenti bjellorus.

Lukashenko vuri në dukje se dhjetëra mijëra ushtarakë të NATO-s dhe qindra njësi të pajisjeve ushtarake, avionëve dhe helikopterëve janë duke u vendosur pranë kufijve të Rusisë dhe Bjellorusisë.

“Ka rreth 32,000 ushtarakë nga kontingjentet e unifikuara të NATO-s dhe forcave të armatosura të SHBA-së të stacionuar në afërsi të Bjellorusisë dhe Rusisë, në kuadër të operacioneve të aleancës që po kryhen në Evropë”, shpjegoi ai.

Artikulli paraprakRAMA MBLEDH ASAMBLENË E PS, DREJTUESIT POLITIKË TË QARQEVE MBLIDHEN NË SELI
Artikulli tjetërPS ZHVILLON ONLINE MBLEDHJEN E ASAMBLESË/ RAMA FLET PËR ZGJEDHJET BRENDA PARTISË