UEFA ka përjashtuar Manchester City nga Champione League për dy sezonet e ardhshme dhe e ka gjobitur me 30 milionë euro për shkak të thyerjes së rregullave financiare.

Vendimi është zyrtarizuar pasditen e sotme nga UEFA. Përjashtimi nuk bëhet këtë vit, por nisur nga edicioni i ardhshëm 2020-21 dhe 2021-22.

Megjithatë ekipi i sheikëve pritet që të apelojë vendimin.