Ka nisur takimi mes kryeprokurores Arta Marku me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj për të firmosur marrëveshjen e bashkëpunimit, e cila ka në thelb përfshirjen e prokurorisë dhe policisë në Task Forcën qendrore dhe rajonale qe po ngrihet për luftën ndaj krimit. Report Tv mëson se marrëveshja do te nënshkruhet paraditen e sotme në zyrën e kryeprokurores Marku.

Marrëveshja është e fokusuar në rritjen e eficenës në luftën ndaj krimit, vettingun dhe sistemin e drejtësisë. Kjo është marrëveshja e parë e nënshkruar nga Marku që pas marrjes së detyrës.