Marsi po rrotullohet më shpejt dhe gradualisht po shkurton gjatësinë e çdo dite marsiane, kanë zbuluar shkencëtarët.

Planeti i kuq po përshpejtohet me rreth katër miliarcsekonda në vit, duke i afruar ditët në një fraksion të një milisekondi më parë.

Siç do të sugjeronin këto matje, ndryshimet janë delikate – por shkencëtarët që i vëzhguan ato nuk janë të sigurt se cili është shkaku.

Shkaqet e mundshme mund të jenë akumulimi i akullit në kapakët polare të planetit ose rikthimi pas akullnajave, që është kur masat e tokës ngrihen pasi janë groposur nga akulli.

Shkencëtarët zbuluan ndryshimin në shpejtësinë e centrifugimit duke përdorur të dhënat nga aeroplani inSight Mars i NASA-s , i cili operoi në sipërfaqe për katër vjet deri në mbarimin e energjisë dhjetorin e kaluar.

Artikulli paraprakNDALONI NEGATIVITETIN NË PUNË… HOROSKOPI PËR DITËN E SOTME
Artikulli tjetërTRAFIKU I RËNDUAR NË AKSIN SHKODËR – TIRANË, RAMA: DO TA VUAJMË EDHE PAK MUNGESËN E ‘KORRIDORIT BLU’! SHQIPËRIA TURISTIKE BREGDETARE DO JETË KRENARIA JONË