SHBA

George Floyd po nderohet në Minneapolis të SHBA me një memorial. Afro- amerikani i cili u vra nga një polic ka shkaktuar protesta dhe solidarizim për luftën kundër dhunës dhe racizmit.

Ka rënë në sy gjesti i kryebashkiakut të Minneapolis, Jacob Frey i cili u ul në gjunjë dhe qau para arkivolit të George Floyd.