Ministri i Jashtëm turk ka kritikuar Suedinë dhe Finlandën se mbështesin PKK-në, e cila është Partia Punëtore Kurde, një Organizatë militante dhe një parti e ndaluar në Turqi.

“NATO është një aleancë dhe në një aleancë ne qëndrojmë në solidaritet. Suedia dhe Finlanda po mbështesin terroristët e PKK, të cilët na sulmojnë çdo ditë”, kështu deklaroi Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu.

“Është e papranueshme që aleatët dhe miqtë të mbështesin terroristët. Një çështje për të cilën padyshim do të duhet të flasim me partnerët tanë”, shtoi Çavusoglu.

Artikulli paraprakZELENSKY NËNSHKRUAN LIGJIN QË NDALON PARTITË PRO-RUSE
Artikulli tjetërRAMA PAS TAKIMIT ME MINISTRIN GREK TË ENERGJISË: PLANE TË PËRBASHKËTA BASHKËPUNIMI NË SEKTORIN ENERGJETIK