Masat ajrore perëndimore që do të përfshijnë vendin tonë do të diktojnë mot të kthjellët dhe të ngrohtë deri pas mesditës kur vranësirat shfaqen në zonat përgjatë kufirit lindor duke sjellë ndonjë reshje të izoluar.

Mbrëmja shton vranësirat në të gjithë territorin shqiptar por pa reshje, bën me dije meteoalb.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 14°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 25km/h nga drejtimi jugor-Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë.