SUEDIA FITON ME ‘HEROES’ ,VEND I 3-TË PËR ITALINË. Suedia fitoi çmimin e parë të Eurovizionit, me perfaqesimin e kengetarit Mans Zelmerlow me këngën “Heroes” Ndersa Shqiperi renditet e 16-ta.Këngëtarja shkodrane Elhaida Dani ka performuar këngën e saj edhe në finalen e “Eurovizion 2015”.

Elahida Dani arriti të merrte piket maksimale vetëm nga Maqedonia, ndërsa mori 10 pikë nga Mali i Zi, 6 pikë nga Greqia dhe 6 pikë nga Belgjika.Dani zbriti në skenë e 26-ta me këngën “I’m Alive”.Përfaqësuesja e Shqipërisë shihej si favorite për ta fituar këtë edicion sipas sondazheve të bëra në rrjetet sociale. Në këto sondazhe Dani me këngën “Im alive” është renditur e para.Në natën e parë gjysmëfinale që u zhvillua të enjten, 19 maj 2015, këngëtarja dhuroi shumë emocion me zërin e saj, duke bërë që shqipëria të fitojë e para kualifikimin për në natën finale të Eurovizionit.

Artikulli paraprakDEMUSH KEÇI, “MIRËNJOHJA E QYTETIT”
Artikulli tjetërBUSHATI NGJYROSET BLU, ZEF HILA MERR MBËSHTETJEN E BANORËVE