Gazeta britanike The Sun ka publikuar numrin e shqiptarëve, të cilët me gomone zgjedhin të emigrojnë ilegalisht për në Britaninë e Madhe.

Sipas tyre, numri i shqiptarëve që bëjnë këto kalime të rrezikshme, nëpërmjet Kanalit, është ulur me fillimin e një skeme largimi të shpejtë.

Nga 1099 shqiptarë që emigruan në Angli në tre muajit e fundit të vitit të kaluar, vetëm 29 mundën të kalojnë Kanalin në tre muajt e parë të këtij viti.Rreth 500 emigrantë të paligjshëm janë kthyer deri më tani në Shqipëri, pasi Rishi Sunak premtoi të ndalonte gomonet, një nga pesë prioritetet kryesore të Kryeministrit të përshkruara për këtë vit, shkruan The Sun.

Zyrtarët besojnë se moti i keq ka penguar disa prej tyre që të largohen nga vendi i Evropës Lindore.Besohet gjithashtu se bandat, të cilat paguajnë mijëra për kalimet, kanë frikë se do të ndalohen nëse i kapin në një gomone.

Alp Mehmet, kryetar i Migration Watch, institut që monitoron fluksin e migracionit, tha: “Duket se iniciatorët shqiptarë mund ta kenë marrë mesazhin – nëse vini ilegalisht nuk do të mund të qëndroni. Tani le t’ua kalojmë të tjerëve (mesazhin), prej të cilëve numri më i lartë në një ditë këtë vit arriti në fundjavë.”

Shifrat e Home Office zbuluan ditën e djeshme se kishte 909 afganë të ardhur, rreth 24 për qind e totalit, me 675 indianë që erdhën me gomone.

Deputeti konservator, Kevin Foster, tha se shifrat tregonin se shpërthimi po “prodhonte rezultate”, duke shtuar se ishte thelbësore që Projektligji i Migrimit të Paligjshëm të kalonte përmes Commons .

Ai tha: “Ka më shumë për të bërë, prandaj është jetike që Projektligji i Migracionit të kalojë Commons këtë javë dhe anëtarët e dhomës të mos e pengojnë atë.”

Komisioni për Barazi dhe të Drejtat e Njeriut pretendon se legjislacioni do të shkelte ligjin ndërkombëtar.

Artikulli paraprakBARDH SPAHIA KUJTON VIZITËN E PAPA GJON PALIT TË DYTË: DATË E SHËNUAR NË HISTORINË E SHKODRËS E SHQIPËRISË
Artikulli tjetërBENET BECI ME BANORËT NË VELIPOJË: SHTETI NUK IU ËSHTË GJENDUR PRANË SIÇ DUHET