Mundësi rus që përfaqëson Shqipërinë Zelimkhan Abakarov mori sot medaljen e artë në peshën 57 kg në stilin e lirë. Pas kësaj arritje të madhe në Kampionatin Botëror, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë një postim në rrjetet sociale.

“Zelimkhan Abakarov, mundësi fantastik me nënshtetësi shqiptare, shpallet kampion bote dhe nën tingujt e himnit tonë kombëtar ngre flamurin kuqezi në Beograd” – Shkruan Rama. Dita e sotme është mjaft e veçantë, pasi ky sukses vjen për herë të parë në historinë tonë.