Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar mbrëmjen e djeshme në rrjetet sociale një reklamë dyminutëshe në të cilën thuhet se gjatë mandatit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, janë iniciuar “ndryshime drastike” dhe se “në veri është vendosur rendi dhe ligji i Kosovës si në çdo pjesë tjetër të Republikës së Kosovës”.

“Në vetëm një vit e gjysmë të qeverisjes së kryeministrit Kurti, referendumi serb nuk mund të mbahej. Zgjedhjet serbe, të cilat 20 vjet po zhvillohen pa probleme, nuk lejohen. Energjia elektrike që nuk është paguar për 20 vjet do të tarifohet tani e tutje”, thuhet në video, raportoi media serbe Danas.

Në video, pohohet se janë ndërtuar tre stacione të reja policore ku më parë policia shkonte vetëm me helikopter.

“Është konfiskuar malli i pazhdoganuar”. Rrugët e kontrabandës janë mbyllur. Qendrat e kriptomonedhave janë mbyllur. Laboratorët e prodhimit të barnave janë mbyllur. Rendi dhe ligji është vendosur si në asnjë pjesë tjetër të Republikës së Kosovës”, thuhet nga Vetëvendosje.

Ata kanë shtuar se “bashkëpunëtorët e Listës Serbe dhe (nënkryetari i saj Milan) Radoiçiç së bashku me Serbinë kanë përfituar nga mungesa e sundimit të ligjit në atë pjesë”.

Pra, është veriu që na lanë, territori që u solli atyre të ardhura dhe Serbisë mundësi të reja për kolonizim. Megjithatë, tani ka një ndryshim të qartë të situatës në terren”, thuhet në video.

Artikulli paraprak“I THASHË VETES NUK DO DAL MË NË SKENË!” ELHAIDA DANI ZBULON MOMENTIN MË TË VËSHTIRË: JA ÇFARË MË NDRYSHOI JETËN
Artikulli tjetër“NË FILLIM MENDUAM SE ISHIN FISHEKZJARRË”, DËSHMITARËT TË TRONDITUR NGA PËRPLASJA ME ARMË NË ATHINË: PAMË NJË POLIC QË ÇALONTE, KISHIM FRIKË SE…