Dita nis me alternime kthjellimesh dhe vranësira të herë pas-herëshme në të gjithë vendin. Parashikohet që pasditja të sjelli shpeshtim të varnësirave në vend, ndërsa shira afat-shkurtër do ketë në zonat jugperëndimore.

Temperaturat e ajrit ulen sërisht lehtë në mëngjes por rriten në mesditë duke luhatur velerat ditore nga 1°C deri në 19°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar dallgëzim 2-3 ballë.

Rajoni dhe Europa: Kthjellimet mbizoterojne Rajonin e Mesdheut dhe Europën Lindore. Ndersa vranësira dhe shira do kenë Brigjet e Detit të Zi dhe Europën Qëndrore. Gjithashtu Europa Veriore vijon me temperatura të ulta dhe dëborë.