Kthjellime dhe vranësira të herë pas-herëshme do të dominojne në të gjithë territorin ditë e sotme, ku më të dukshme vranësirat do paraqiten në zonat linodre, por pa rrezikuar reshje.

Sipas MeteoAlb, mesdita sjellë zhvillim të vranësirave në pjesën më të madhe të vendit duke gjeneruar rrebeshe afat-shkurtër shiu dhe ministuhi lokale breshëri. Ndërsa orët e vona të pasdites dhe nata sërish do të jenë në ndikimin e kthjellimeve.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë gjatë mëngjesit por ulen në mesditë duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 13°C deri në 30°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi deri 35 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3 ballë.