Sipas MeteoAlb: Alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare dominojnë motin në të gjithë vendin tonë. Por sërish mesdita sjellë shtim të vranësirave në vend, ndërsa reshje priten vetëm në skajin verior.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke variuar nga 12°C deri në 30°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në brigjet detare krijohet dallgëzim 4 ballë.