Për herë të parë në 17 vjet, Lionel Messi nuk është në listën e të nominuarve për Topin e Artë. Sulmuesi i PSG -së dhe Argjentinës është nominuar për Topin e Artë për herë të parë në vitin 2005, e që atëherë nominohej çdo vit, deri sivjet. Futbollisti 35-vjeçar e ka fituar 7 herë Topin e Artë, duke shënuar rekord botëror.

Në listën e publikuar nga France Football për 30 të nominuarit për çmimin nuk është përfshirë as futbollisti brazilian Neymar da Silva Santos. Christiano Ronaldo i cili e ka fituar këtë çmim 5 herë, është i përfshirë në listë.

Lista:

Trent ALEXANDER-ARNOLD (ENG, Liverpool)
Karim BENZEMA (FRA, Real Madrid)
Joao CANCELO (POR, Manchester City)
CASEMIRO (BRE, Real Madrid)
Thibaut COURTOIS (BEL, Real Madrid)
CRISTIANO RONALDO (POR, Manchester United)
Kevin DE BRUYNE (BEL, Manchester City)
Luis DIAZ (COL, FC Porto pastaj Liverpool)
FABINHO (BRE, Liverpool)
Phil FODEN (ENG, Manchester City)
Erling HAALAND (NOR, Borussia Dortmund pastaj Manchester City)
Sébastien HALLER (CIV, Ajax pastaj Borussia Dortmund)
Harry KANE (ENG, Tottenham)
Joshua KIMMICH (GER, Bayern Munich)
Rafael LEAO (POR, Milan)
Robert LEWANDOWSKI (POL, Bayern Munich pastaj Barcelona)
Riyad MAHREZ (ALG, Manchester City)
Mike MAIGNAN (FRA, AC Milan)
Sadio MANÉ (SEN, Liverpool pastaj Bayern Munich)
Kylian MBAPPE (FRA, Paris-SG)
Luka MODRIC (CRO, Real Madrid)
Christopher NKUNKU (FRA, RB Leipzig )
Darwin NUNEZ (URU, pastaj Benfica pastaj Liverpool)
Antonio RUDIGER (GER, Chelsea pastaj Real Madrid)
Mohamed SALAH (EGY, Liverpool)
Bernardo SILVA (POR, Manchester City)
SON Heung-min (CDS, Tottenham)
Virgil VAN DIJK (HOL) , Liverpool)
VINICIUS JUNIOR (BRE, Real Madrid)
Dusan VLAHOVIC (SER, Fiorentina pastaj Juventus).

Artikulli paraprakRESHJE SHIU ME RREBESHE DHE STUHI NË TË GJITHË VENDIN, PARASHIKIMI I MOTIT PËR DITËN E SOTME
Artikulli tjetërKINA TEJKALON SHBA-NË SI LIDER BOTËROR NË KËRKIM SHKENCOR