Presidenti Ilir Meta, me anë të një mesazhi ka reaguar për ditën ë shënuar të pavarësisë së Shqipërisë, por që këtë vit e ka gjetur me një tragjedi për shkak të tërmetit që la pas viktima.

Meta shkruan se sot është e rëndësishme që të gjithë të angazhohen për Flamurin dhe të qëndrojnë të bashkuar për rikthimin në normalitet të jetës së familjeve të prekura.

“Të dashur bashkëatdhetarë kudo ku jeni! Në këtë ditë që është më e rëndësishmja për shtetin dhe kombin tonë, por që na gjeti në zi dhe në betejë me pasojat e tmerrshme të një tërmeti të pamëshirshëm, ju ftoj të angazhohemi për të nderuar Flamurin tonë Kombëtar dhe të qëndrojmë të bashkuar deri në rikthimin e normalitetit të plotë të jetës për të gjithë familjet shqiptare dhe fëmijët e tyre.

Sot e nisa këtë ditë të bekuar të kombit tonë duke vizituar familjet që kanë mbetur pa strehë në Sukth, ku takova edhe Amelian, e cila edhe pse ka dy ditë që jeton në çadër e në kushte të veshtira, sot kishte zgjedhur të vishej me ngjyrat e Flamurit Kombëtar. Sa më shumë të bëjmë sot për këta fëmijë, aq më shumë ata do ta nderojnë Flamurin tonë Kombëtar dhe shtetin e tyre kur të rriten.” shkruan Meta.