Presidenti Ilir Meta ka dale sot në një konferencë për shtyp.

Gjatë fjalës së tij Meta tu ndal te rezoluta per Shqiperine, e miratuar nga PE.

“Do ndalem te çështja për çeljen e negociatave me BE. Dua të vlerësoj sot rezolutën e miratuar në PE, me shumicë votash. Dua të vlerësoj mbështetjen e gjerë politike ndaj perspektives për anëtarësim të plotë të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, por dhe gjuhën e drejtpërdrejtë të përshkrimit të situatës në vendin tonë dhe ato detyra që pritet të përmbushen nga Shqipëria.

Përmes kësaj rezolute BE, kujtohet se anëtarësimi në BE varet nga reformat, duke nisur nga forcimi i Ligjit. Shpreh shqetësim serioz për klimën e polarizuar politike. Shpreh keqardhje për moszbatimin e Kushtetutës nga maxhoranca për para zgjedhjeve të 25 prillit. Bëj thirrje që të rritet demokracia dhe konkurrueshmëria partiake, si hap me rëndësi”, tha Meta.

Artikulli paraprak‘MERCEDES-BENZ’ BËN HISTORI, SHET MAKINËN MË TË SHTRENJTË NË BOTË NDONJËHERË PËR 135 MILIONË EURO
Artikulli tjetërPRESIDENTI META NUK KA ASNJË KURIOZITET PËR ZGJEDHJEN E PASARDHËSIT TË TIJ