Meta President, ja emrat e deputeteve qe firmosen propozimin per te

Ilir Meta është kandidati i vetëm për president të ardhshëm. Mesohen emrat e 23 deputeteve qe firmosen per Ilir Meten. Luan Rama Petrit Vasili Kejdi Mehmetaj Silva Caka Ylli Shehu Edlira Çekrezi Petrit Gjoni Përparim Spahiu Spartak Braho Bujar Kllogjeri Bujar Derveni Robert Pirokapurani Robert Bitri Gledion Rahovica Agron Çela Monika Kryemadhi Shpëtim Idrizi Aqif Rakipi Mesila Doda Parid Cara Luan Duzha Tahir Muhedini Flamur Çela Kreu i Kuvendit, njëherësh edhe kreu i LSI Ilir Meta pritet që sot të zgjidhet Presidenti i ri i Shqipërisë. Seanca plenare për votimin e Ilir Metës në krye të shtetit do të zhvillohet sot në orën 17:00 në raundin e katërt të këtij procesi, pas dështimit të tre raundeve. Për zgjedhjen e presidentit duhen 71 vota. Mblidhet komisioni i ligjeve. Kandidati për president i Ilir Metës është propozuar nga 23 deputetë.Vasilika Hysi qe drejton kete komision ka deklaruar se kandidatura e Ilir Metes ploteson kushtet ligjore per te garuar per kete post.Kandidatura e ti eshte e paster, nuk ka patur asnje lidhje me sigurimin e shtetit dhe ploteson kriteret kushtetuese per kandidatin per President te Republikes.Parlamenti te vijoje me proceduren perkatese, ka deklauar Hysi.