Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar homazhe te “Ushtari i Panjohur” në kuadër të 76 vjetorit të çlirimit të Tiranës, ku nuk i ka kursyer edhe mesazhet politike.

“Çlirimi i Tiranës ishte mjaft i rëndësishëm se i la një legjitimitet luftës antifashiste dhe kontributit të popullit shqiptar në nivele ndërkombëtare. Një mirënjohje shkon për popullin e Tiranës që u bë njësh me çlirimtarët, fëmijëve, grave të moshuarve që ndërronin barrikada natën që çlirimtarët të përparonin gjatë ditës.

Në këtë ditë të rëndësishme të luftës, kryeqytetit, është e rëndësishme që të ulemi me nderim, por të punojmë për të çuar amanetet e tyre për një Shqipëri të lirë, demokratike, një vend ku shqiptarët të jetojnë të lumtur, që i jep fund shpopullimin nga ky vend që gjaku është derdhur lumë brez pas brezi.

Sot është një ditë reflektimi për të bërë shumë më tepër se tani që Shqipëria ditë mos e humbasë drejtimin Europian, jemi në prag të lëvizjes së dhjetorit, me thirrjen e duam Shqipërinë si gjithë Europa, ka ardhur koha jo thjeshtë ta duam por që ta bëjmë Shqipërinë si Europa, unë besoj se të gjithë bashkë do ia dalim që të rikthejmë shpresën në ringritjen shumë me të fortë të vendit tonë”, tha Meta.