IAEA ka marrë lejen për të lënë përgjithmonë dy nga inspektorët e saj në uzinën Zaporizhzhia, deri të hënën 6 inspektorët e mbetur do të largohen nga uzina për të “hetuar më thellësisht” situatën. Reaktori numër 5 është riaktivizuar, i mbyllur nga sistemi i urgjencës pas bastisjeve në afërsi, ndërsa rusët që kontrollojnë zonën kanë akuzuar sërish ukrainasit se kanë rifilluar bombardimet e zonës.

Biden dëshiron të dërgojë 13 miliardë të tjera ndihmë, për Rusinë, SHBA-të tani janë pjesë e konfliktit. Ministrat e financave të G7 ranë dakord për kupën e çmimit të naftës, po punojnë edhe për tavanin e çmimit të gazit.

Përgjigja e Rusisë është një ndalesë totale e Nord Stream: furnizimet nuk do të rifillojnë sot siç ishte paralajmëruar, pas bllokadës që i atribuohet zyrtarisht një dështimi të turbinës dhe problemeve për shkak të sanksioneve: gati për të rritur eksportet e energjisë, por Zaporizhzhia duhet të punojë. Rënie e fortë e gazit në Amsterdam, mbyllet me 214 euro. Euro bie nën nivelin e dollarit.

Artikulli paraprakSRI LANKA/ ISH-PRESIDENTI I ARRATISUR PRITET TË KTHEHET NË ATDHE, AUTORITETET NË GATISHMËRI PËR SIGURINË E TIJ
Artikulli tjetërBIDEN KËRKON 11.7 MILIARDË DOLLARË SHTESË PËR UKRAINËN, PJESË E NJË PAKETE TË MADHE EMERGJENCASH